سرعت دستگیری اطلاعات وزارت اطلاعات گروه تروریستی

سرعت: دستگیری اطلاعات وزارت اطلاعات گروه تروریستی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی فعلا دلار ندارد ، توضیحی راجع به سامانه تامین ارز تجار

در جریان ساماندهی بازار ارز، بانک مرکزی به تازگی سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی(نیما) را راه اندازی کرد تا متقاضیان مهم دریافت ارز به خاص تجار و بازرگانان بتو

فعلا دلار ندارد ، توضیحی راجع به سامانه تامین ارز تجار

توضیحی راجع به سامانه تامین ارز تجار/فعلا دلار ندارد

عبارات مهم : بازار

در جریان ساماندهی بازار ارز، بانک مرکزی به تازگی سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی(نیما) را راه اندازی کرد تا متقاضیان مهم دریافت ارز به خاص تجار و بازرگانان بتوانند از این کانال ارز مورد نظر خود را تامین کنند.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر واردکنندگان و متقاضیان مهم ارز(افراد غیر دلال) عمدتا از طریق بازار آزاد و صرافی ها دست به تامین ارز مورد نیاز می زنند. هر چند که طبق دستورالعمل سال گذشته بانک مرکزی امکان فروش ارز در بانک ها به قیمت آزاد نیز تهیه آن انجام شد ولی چندان اجرایی نشد و اکنون عمدتا در صرافی ها و صرافی های بانک ها انجام می شود. البته در کنار این مشمولان ارز مبادله ای نیز می توانند بخشی را از طریق مرکز مبادلات ارزی تامین کنند.

ولی به تازگی و با اعلام مدیر کل بانک مرکزی سامانه ارزی تازه بانک مرکزی با عنوان نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) با نشانه تسهیل تامین ارز، ایجاد فضای امن جهت خریداران و فروشندگان ارز و امکان ایجاد فضای رقابتی جهت صرافان در جهت تامین ارز متقاضیان شروع به کار کرد. با استفاده از این سامانه، خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می کنند. در این سامانه واردکنندگان جهت تامین ارز کالای وارداتی به عنوان متقاضی خرید ارز و تمام صرافی ها به عنوان فروشنده ارز بازیگران مهم محسوب می شوند.

فعلا دلار ندارد ، توضیحی راجع به سامانه تامین ارز تجار

نحوه تامین ارز در سامانه نیما به این صورت است که با هماهنگی های انجام شده است بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، بازرگانان می توانند با مراجعه به سامانه جامع تجارت، درخواست خود را جهت تامین ارز ثبت سفارشات غیربانکی را اعلام و ثبت کنند. این اطلاعات به صورت سیستمی و برخط به سامانه نیما انتقال یافته می شود و در ادامه بازرگانان پیشنهادهای (پاسخ ها) ارائه شده است از سوی صرافی ها را مشاهده و در نهایت نسبت به خرید ارز اقدام می کنند. به گونه ای که صرافی ها می توانند با گزینش منوی نیما در پایگاه اطلاع رسانی “سنا” اقدام به مشاهده درخواست های خرید، ارائه پیشنهادها و در نهایت نسبت به تامین ارز متقاضیان ورود کنند. همچنین راهنمای استفاده و کار با سامانه در بخش راهنمای بازدیدکنندگان در دسترس قرار گرفته است.

در فاز نخست، ثبت درخواست ها جهت ارزهای یورو و یوآن امکان پذیر است و فعلا جهت تامین دلار نیست. البته بانک مرکزی اعلام کرده که در گام های بعدی امکان درخواست جهت سایر ارزها نیز فراهم می شود. راجع به نحوه پرداخت وجوه (تسویه) میان بازرگان و صراف ها نیز باید یادآور شد که روی این سامانه امکان پرداخت الکترونیکی نیز در نظر گرفته شده است هست، ولی در حال حاضر از سامانه ساتنا باتوجه به حجم بالای تراکنش ها و اوج بودن مبالغ استفاده می شود.

در جریان ساماندهی بازار ارز، بانک مرکزی به تازگی سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی(نیما) را راه اندازی کرد تا متقاضیان مهم دریافت ارز به خاص تجار و بازرگانان بتو

سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی فعلا به طور آزمایشی فعالیت می کند و آنطور که مدیران بانک مرکزی اعلام کرده اند باتوجه به اطمینانی که نسبت به صرافی بانک ها وجود دارد، این طرح با صرافی بانک ها شروع شده است و در ادامه با فراهم آوردن شرایط لازم، صرافی های غیربانکی نیز به این سامانه اضافه خواهند شد.

راه اندازی سامانه نیما یکی از سیاست های بانک مرکزی جهت ساماندهی بازار ارز ب شمار می رود و در این جریان اخیرا اقداماتی نیز در جهت جذب نقدینگی در بانک ها از جمله انتشار اوراق گواهی سپرده نیز ر دستور کار قرار گرفت.

سید احمد عراقچی-معاون ارزی بانک مرکزی- در نخستین تصویر العمل خود بعد از نوسانات اخیر بازار ارز مدیریت بازار ارز را نشانه کوتاه مدت انتشار اوراق سپرده مبتنی بر ارز اعلام کرده و گفته که در میان مدت و بلند مدت و با گسترش سایر اوراق ارزی متناسب با نیاز گروهای مختلف، به سمت تعمیق بازار ارز و تشکیل بازار متشکل ارزی حرکت خواهیم کرد.

فعلا دلار ندارد ، توضیحی راجع به سامانه تامین ارز تجار

معاون ارزی بانک مرکزی، با یادآوری این عنوان که اوضاع بازار ارز در ماه های اخیر شرایط خاصی را تجربه می کند و در این بین بعضی سوداگران و اخلال گران با سوء استفاده از شرایط به وجود آمده به التهابات دامن می زدند. توضیح داده که به همین منظور در قالب بسته تدابیر سه گانه، برنامه ای جهت مدیریت بازار ارز بر مبنای نظر های کارشناسی تدوین شده است است و از این هفته با همکاری و هماهنگی بانک ها عملیاتی می شود. وی امیدوار است مجموعه این تدابیر در کنار کارها انتظامی و برخورد با اخلالگران، بتوان شاهد بازگشت آرامش و ثبات به بازار ارز بود.ش

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs